Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel:

Kesinlikle keyfi uygulamalar söz konusu değildir” dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürlüğü’nün basın mensupları için düzenlediği iftar programına Dicle Elektrik Genel Müdürü Murat Karagüzel, Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, Dağıtım İl Müdürü Yusuf Açar, Perakende İl müdürü Serhat Öztürk ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Atilla Korkmaz ile Batman’da görev yapan yerel ile ulusal basın mensupları katıldı.

“Kayıp kaçak hizmetleri yavaşlatıyor”

Samimi ve sıcak bir ortamda geçen iftar yemeğinin ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Genel Müdür Murat Karagüzel, kurum olarak hak ve adalet olgusuna dikkat ettiklerini, mevzuatlara göre çalıştıklarını söyledi. Bölgede kayıt dışı elektrik kullanımının yüksek olduğunu ve bunun hem hareket alanlarını daralttığını, hem de hizmet noktasında engel teşkil ettiğini vurgulayan Karagüzel, “Denetimlerde mevzuatları uyguluyoruz. Tutanaklara bir değil iki personel imza atıyor. Sayaç oynamaları ve harici hat gibi durumlarda ceza yazılıyor. Mevzuatta olmamasına rağmen ekiplerimizden görüntü ve fotoğraf istiyoruz. Yazılan cezaların yüzde 90’ının görüntü ve fotoğrafları mevcuttur. Bundaki amacımız tespitlerimizin sağlam delillere dayandırılması ve kimsenin mağdur olmamasıdır. Buna karşın itirazda bulunan abonelerimiz varsa ikinci kontrolü de yapıyoruz. Münferit hatalar olabilir. Bunları da düzeltiyoruz” diye konuştu.

Dört puanlık bir düşüş var”

Genel Müdür Murat Karagüzel, Batman’da yapılan çalışmalar sonucunda bir önceki yıla göre kayıp kayıt dışı kullanım oranında 4 puanlık bir düşüş yaşanarak yüzde 68 düzeyine indiğini, yılsonuna kadar düşüş rakamını 5-6 puan seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini de açıkladı. Elektrik faturaları düşük gelen müşterilerinin kaçak kullandıkları yönünde bir algıya kapılmadıklarını ama kontrollerini de sürdürdüklerini ifade eden Karagüzel, “Her evde buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve aydınlatmada kullanılan 3-4 ampul var. Bunların tüketim miktarları da teknik olarak bellidir. Bu tüketim miktarının altında tüketim yapan aboneler takibimizdedir ve daha sık kontrol ediyoruz” dedi.

“Hakkımı helal etmiyorum”

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, Kayıp kaçak kullanımından dolayı elektrik faturalarına yansıyan tutarlara şirket olarak müdahale etme şanslarının bulunmadığını, tarife rakamlarının EPDK’nın teknik çalışmaları sonucu faturalara yansıdığını da dile getirdi. Karagüzel, Türkiye genelinde Kayıp Kaçak kullanımından dolayı faturaların yüzde 16 oranında daha yüksek ödendiğini belirtti. Genel Müdür Karagüzel, bu konuda vatandaşlar arasında kayıp kaçak parasını devletin şirkete verdiği şeklindeki algının doğru olmadığını, tarife üzerinden destekleme yapıldığını bildirdi. Karagüzel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu Türkiye genelinde ulusal tarife olarak uygulanıyor. Eğer bölgesel tarife uygulaması söz konusu olursa, bölgedeki yüzde70 seviyelerindeki kayıp kaçak oranı faturalarımıza yansıyacaktır. Evet, kayıp kaçak kullanımından kaynaklı bir miktar elektrik parası, faturasını düzenli ödeyen diğer abonelere de yansıyor. Bunlardan biri de benim. Düzenli fatura ödememe rağmen her ay 150 lira civarındaki elektrik faturasının 20-25 lirası kayıp kaçak kullanımından kaynaklanıyor. Kaçak elektrik kullanımı olmasa ben fazladan ödediğim 20-25 Lirayı ödemeyeceğim. Bu bir kul hakkıdır. Bu konuda bir vatandaş olarak, bir elektrik abonesi olarak hakkımı helal etmiyorum. Siz de etmeyin. Bu şekilde abonelerin oto kontrol sistemiyle kaçak elektrik kullanımına dur demeleri gerekiyor. Devlet bizi finanse ediyor algısı doğru değildir. Kayıp kaçak kullanımında düşüş olursa hepimiz kazanacağız. Türkiye ekonomisi kazanacaktır.”

Bir önceki yazımız olan HDP’li Konca’ya 2 yıl 6 ay hapis cezası başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir