Hdp Batman Milletvekili Aslan Açıklaması

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, 12 milyon 300 bin kelime hazinesine sahip olan Arapça, dünyanın en zengin dilidir. dedi.

Aslan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, UNESCO tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde alınan kararla 18 Aralık Dünya Arapça Günü’nün ilan edildiğini söyledi.

Dünyada, 22 Arap ülkesinin olduğunu ve yaklaşık olarak 500 milyon insanın ana dilinin Arapça olduğunu belirten Aslan, 1 milyara yakın insanın da Arapça konuştuğunu dile getirdi. Aslan, Sami dil grubuna bağlı 35 lehçeyi içinde barındırıyor. 12 milyon 300 bin kelime hazinesine sahip olan Arapça, dünyanın en zengin dilidir. Bunu ikinci sırada 600 bin kelimeyle İngilizce takip etmektedir. diye konuştu.

Resmi dil olan Türkçe’nin yanı sıra herkesin kendi ana dilinde mutlaka zorunlu olarak eğitim alması gerektiğini savunan Aslan, ayrıca Türkiye’de yaşayan Arapların yaşadığı sorunlarını anlattı.

Basın toplantısına HDP İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya ile Garo Paylan da katıldı.

Bir önceki yazımız olan Sason’da eğitime ara verildi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir